Juki DDL-7000A
Direct Drive Industrial Sewing Machine
with Automatic Thread Trimmer
Juki DDL7000A
Click on the included leaflet link for more information from the manufacturer.
Juki DDL-7000A-7
Juki Sewing Machines
reserve and collect click here
Specification [DDL-7000A-7 / DDL7000A-S7NB] :
Max sewing speed:  5000spm
Max Stitch length:  5mm
Presser foot by hand:  5.5mm
Presser foot by Knee:  13mm
Needle sizes:  #12 to #18
Thread nipper device:  Included [NB subclass]
Lubrication:   Oil filled sump type
Direct Drive:  AC servo 220-240V
Electronic needle position control
LED needle light
Juki DDL7000A-7
Juki DDL 7000A-7 / DDL7000A-S7NB direct drive sewing machines with auto trim assembled on unit stand